неділя, 22 січня 2023 р.

01. 09 по 20.10 "Дощечка для нарізання"

 

І. Організаційно-підготовчий етап проектування

 

1. Обґрунтування вибору об’єкта

Декоративно-ужиткове мистецтво є невідємною частиною культури нашого народу. З ним пов’язана історія українського народу, його творчі пошуки. У глибинах свідомості українських людей живе й передається від покоління до покоління інформація про найбільш доцільне і прекрасне. Зберігаючи і розвиваючи традиції минулого, сучасні майстри виготовляють предмети декоративного призначення з урахуванням нових естетичних вимог.

Дім, у якому ми живемо, повинен бути затишним. Головний принцип, яким потрібно користуватися при обладнанні своєї оселі, - зробити перебування в ньому зручним і приємним, адже тут ми працюємо і відпочиваємо. Багато красивих та корисних речей можна виготовити, використовуючи надбання декоративно-ужиткового мистецтва.

Нині народне декоративно-ужиткове мистецтво розвивається у вигляді домашнього ремесла та художніх промислів. У результаті творчої діяльності людей воно тісно повязане з побутом , тому й має, головним чином, прикладний характер.

Чи можна уявити українську оселю без чогось оригінального, самобутнього? Кожна господиня і господар прагнуть зробити свій дім затишним і красивим.

Наші бабусі прикрашали свої домівки вишитими рушниками, фіранками, скатертинами, серветками. Наші дідусі виготовляли полички для рушників, шкатулки, точені вироби, кухонні дощечки і багато інших речей.

Декоративно-ужиткове мистецтво все більше входить у побут, адже це найпоширеніший вид оформлення речей, який також є невідємною частиною задоволення естетичних потреб людини.

Як обєкт для проектування я обрав набір кухонних дощечок.

Великий тлумачний словник трактує, що дошка – це:

1)      плоский невеликої товщини шматок дерева, випиляний із колоди;

2)      шкільний прилад у вигляді темної площини, на якій пишуть крейдою;

3)      пристосування для чого-небудь у вигляді плити, пластини і т. ін.

Підручник з трудового навчання для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів дає визначення: Дошки – пиломатеріал, товщина якого до 100 мм, ширина – більша за подвійну товщину. Дошки бувають необрізні, обрізні, обрізні з тупим обзолом, обрізні з гострим обзолом.

Кухонні дошки мають давню історію. Вони мало змінилися, коли мова йде про деревяні дошки. Дошки також виготовляють із сучасних матеріалів: пластиків, скла тощо.

Основним призначенням є нарізування різноманітних продуктів. Однак є дошки для сервірування столу та подачі готових блюд ( піцца ).

Окремо виділяють групу декоративних дощок. Одна зі сторін в них різьблена, випалена, інкрустована, розписана, лакована.

Для виготовлення кухонних дощок слід підбирати тверді листяні породи. В нашій місцевості можна знайти матеріал для дощок з дуба, берези, акації.

Дошки з деревини не туплять ножі. Розміри дощок та пропорції можуть бути різними. Побутові дошки мають найчастіше розміри від 10-15см до 30-40см. Товщина не перевищує 20-30мм.

Дошки з хвойних порід та мяких листяних мають дуже обмежений термін експлуатації. Тому найчастіше їх використовують для виготовлення сувенірної продукції.

Для збільшення терміну служби дошки з масиву деревини слід просякнути олією. Дошку слід нагріти в духовці до температури 70-80 градусів за Цельсієм але не більше. Потім за допомогою пензля наносять олію декілька разів. Так можна повторити 3-4 рази. Оброблені таким чином дошки не бояться вологи, не всмоктують запахи.

Найбільш поширеними формами дощок є круг, прямокутник, яблуко, риба.

Круг – символізує вічність. Рух по колу – це постійне повернення до себе. Коло – це перший символ об’єднання і нескінченності. Це небо.

Яблуко – символ життя, життєвого успіху і задоволення від нього. Яблуко або груша – символи зрілого плода, чогось досягнутого і реалізованого.

Прямокутник або квадрат – символи землі. Вони стійко стоять на одній зі своїх граней і, можливо, допоможуть і вам придбати стійкість.

Риба – один із символів достатку, а також символ поглибленого внутрішнього життя, що ховається під поверхнею речей. Рибу асоціюють і з глибокими потоками, що піднімають  життєві сили.

Свинка – говорить про статок, багатство і великий приплід.

Дошка – це не тільки чисто функціональний виріб, а й витвір мистецтва.

 

 

 

2.Аналіз моделей-аналогів

Розглянувши дуже велику кількість кухонних дощечок, я звернув увагу на різноманітне використання матеріалів та оздоблення. Для прикладу, я обрав пять моделей дощок із колекції учнівських робіт, шкільної майстерні.

 

 

п/п

Моделі-аналоги

Опис моделі

 

 

 

1

 

 

 

. Кухонна дощечка у формі круга, виготовлена з деревостружкової плити покритої пластиком. Дощечка круглої форми буде як аксесуар на кухні, доповнюватиме інтерєр. Проте не зручна у використанні. Виготовлення дошки є складним і довготривалим.

 

 

 

 

 

2

 

Кухонна дощечка у формі яблука, виготовлена з деревостружкової плити.. оздоблена фарбуванням.  І хоча матеріал, з якого виготовлена дошка, добре обробляється  різальним інструментом, виготовлення  такої дошки  є достатньо складним. Дошка важка та і застосування її для нарізування продуктів краще уникати

 

 

 

 

3

 

.

Кухонна дощечка у формі риби, виготовлена з пластику. Дошка не оздоблена. У порівнянні з попередніми моделями ця дошка є найлегшою. Функціональна , та не  дуже приваблива. Складна у виготовлені.

 

 

 

 

 

 

  4

 

 

 

. Кухонна дощечка  у формі свинки, виготовлена з фанери. Оздоблена випалюванням. Дошка легка, однак зовнішній шар шпону за невеликої товщини буде швидко пошкоджуватися ножем. Тому з часом пошкоджений шар слід повністю видаляти. А така операція зменшує термін служби дошки. А ще виготовлення такої дощечки є дуже складним і довготривалим.

 

 

 

 

5

 

 

. Кухонна дощечка прямокутної форми. Оздоблена геометричним різьбленням.

Виготовлена з мякої породи деревини – липи. Гарна на вигляд, зручна у користуванні. Виготовлення дошки є середньої складності.

 

 

Аналізуючи моделі-аналоги, я звернув увагу на те , що вони всі різні за формою, матеріалом, з якого виготовлені. Потім розробив власні вимоги до виробу:

1)      функціональні – має бути декоративним;

2)      естетичні – має бути красивим, сучасним, виразним, але спокійним за кольоровою гамою;

3)      ергономічним – зручний у використанні;

4)      технологічні – не занадто складний у виготовленні; підібрані матеріали легкі в обробці; правильно обрані інструменти та методи обробки;

5)      економічні – матеріали недорогі та доступні, затрати часу на виготовлення виробу – не більше 12 год.

За основу для проектування виробу я обрав модель №5, тому що цей виріб за результатами аналізу набрав найбільше балів. Ця дощечка за формою, технікою виконання та оздоблення відповідає сучасним вимогам, поставленим до виробів інтерєрного  призначення, не потребує особливого догляду та великих матеріальних затрат. А головне, що проектована дощечка має сучасний вигляд, оригінальна у виборі кольорової гами, техніки виконання та оздоблення. Дощечка має прямокутну  форму, що дасть змогу ширше її використовувати. Кольорова гама підходить до будь-якого інтерєру. Отже, за результатами аналізу для проектування я беру модель №5.

 

 

ІІ. Конструкторський етап проектування

 

1. Конструювання виробу

Конструювання – це процес розробки конструкції виробу. У процесі конструювання необхідно визначити габаритні розміри виробу, його форму, а також дібрати матеріали для виготовлення.

Остаточно все обміркувавши та порадившись із учителем щодо наявності необхідних інструментів і матеріалів, я вирішив виготовити кухонну дощечку, взявши за основу варіант №5., удосконаливши його.

Наскільки людині дозволять фантазія, стільки ж вона може зробити різних форм. Прямокутна форма. Форма, яка, на мою думку, найбільше мені підійде.

Геометричне різьблення найчастіше сприймають саме як поєднання різних геометричних фігур між собою. Це можуть бути кола ( розетки ), квадрати та прямокутники ( сяйва ), стрічкові орнаменти. Із цього простого різання, що виконують одним інструментом, - ножем-косяком, створюють багатющі за формою і ритмами візерунки, вживані для прикраси різні предмети домашнього вжитку.

Для дощечки, яку я робитиму, треба тільки декілька схем різьблення: для тіла дощечки

 

 

 

Боки, рама дощечки

    

 

Схеми різьблення не складні, але вони відіграють велику роль у конструюванні

 

2. Інструменти й обладнання

Обираю такі види опорядження: покриття морилкою і лакування.

Для виготовлення кухонної дощечки я вирішив взяти мяку породу – липу, бо  її легко обробляти й оздоблювати.

Для роботи над виробом потрібні такі інструменти:

- розмічальні й вимірювальні: лінійка, олівець, кутник, циркуль:

- різальний: лобзик, ножівка, рубанок, рашпіль, наждачний папір.

 

 3. Ескіз проектованого виробу

 

ІІІ. Технологічний етап проектування

 

1. Розробка технологічної послідовності виготовлення виробу

Будь-який виріб неможливо виготовити без планування послідовності роботи. Мною була визначена така оптимальна технологічна послідовність процесу виготовлення кухонної дощечки для нарізування різноманітних продуктів. Технологія виконання дошки відображена у технологічній карті.

 

Технологічна  картка  на  виготовлення  кухонної  дошки

 

 

 

№ п.п.

Послідовність операцій

Поопераційні ескізи

Інструменти і пристрої

                1

Узяти заготовку. Розмітити габаритні розміри. Відрізати заготовку згідно з розмірами

 

Кутник, лінійка, олівець, пилка

2

Розмітити заготовку за ескізом

Кутник, лінійка, олівець, циркуль

3

Випиляти заготовку по розмічених рисках

Лучкова

пилка або ножівка

 

  4

Вистругати широкі площини дошки і бічні грані

 

 

 

шерхебель, рубанок

   5

Обпиляти торці. Закруглити верхні краї заготовки.

 

Рашпіль, шліфувальна шкурка

 

 

   6

Розмітити місце для свердління отвору на рукоятці, намітити місце свердління отвору

Лінійка, олівець, шило, косинець або кутник

   7

Просвердлити отвір на рукоятці кухонної дошки

 

 

Дриль або коловорот, свердло 8мм

  8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    9

 

 

 

 

 

10

Зачистити, пошліфувати поверхню і торці кухонної дошки

 

 

 

 

 

 

 Оздобити. Прикрасити малюнком, орнаментом, випалюванням

 

Виконання геометричної різьби шляхом поєднання різноманітних комбінацій                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Брусок для кріплення шліфувальної шкурки, шліфуваль-

на шкурка         

 

 

 

 

Калька або копіюваль-    

ний папір, збільшення клітинками

 

різак або ніж-косяк, різноманітні долота і стамески

 

 

 

 

11

Опорядити виріб, покрити шаром фарби або лаку

Пензлі, фарба або лак

 

 

 

 

 12

Проконтролювати точність виготовлення виробу

 

Лінійка, кутник, циркуль

 

 

 

 

 

 

 

ІV. Заключний етап проектування

 

1.Економічні розрахунки собівартості та прибутковості виготовленого виробу

Виріб складений із 1 деталі. Але щоб із цієї деталі зробити дощечку, треба докласти деяких зусиль.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар